FYT/FYN-D1/D2 Series
FYT-D1-104
| Max torque | 10Nm(100kgfcm) |
| Rotating shaft length | 20mm |
| Damping direction | Both |
| Max angle | 115° |
| Operating temperature | -5 ~ 50°C |
| Weight | 215±10g |
| Body and cap material | Zinc die-cast (ZDC) |
| Rotating shaft material | Steel (S25C) |
| Oil type | Silicone oil |
FYN-D1-R104
| Max torque | 10Nm(100kgfcm) |
| Reverse torque | 0.5Nm(5kgfcm) |
| Rotating shaft length | 20mm |
| Damping direction | Clockwise |
| Max angle | 115° |
| Operating temperature | -5 ~ 50°C |
| Weight | 215±10g |
| Body and cap material | Zinc die-cast (ZDC) |
| Rotating shaft material | Steel (S25C) |
| Oil type | Silicone oil |
FYN-D1-L104
| Max torque | 10Nm(100kgfcm) |
| Reverse torque | 0.5Nm(5kgfcm) |
| Rotating shaft length | 20mm |
| Damping direction | Counter-Clockwise |
| Max angle | 115° |
| Operating temperature | -5 ~ 50°C |
| Weight | 215±10g |
| Body and cap material | Zinc die-cast (ZDC) |
| Rotating shaft material | Steel (S25C) |
| Oil type | Silicone oil |
FYT-D2-104
| Max torque | 10Nm(100kgfcm) |
| Rotating shaft length | 9mm |
| Damping direction | Both |
| Max angle | 115° |
| Operating temperature | -5 ~ 50°C |
| Weight | 210±10g |
| Body and cap material | Zinc die-cast (ZDC) |
| Rotating shaft material | Steel (S25C) |
| Oil type | Silicone oil |
FYN-D2-R104
| Max torque | 10Nm(100kgfcm) |
| Reverse torque | 0.5Nm(5kgfcm) |
| Rotating shaft length | 9mm |
| Damping direction | Clockwise |
| Max angle | 115° |
| Operating temperature | -5 ~ 50°C |
| Weight | 210±10g |
| Body and cap material | Zinc die-cast (ZDC) |
| Rotating shaft material | Steel (S25C) |
| Oil type | Silicone oil |
FYN-D2-L104
| Max torque | 10Nm(100kgfcm) |
| Reverse torque | 0.5Nm(5kgfcm) |
| Rotating shaft length | 9mm |
| Damping direction | Counter-Clockwise |
| Max angle | 115° |
| Operating temperature | -5 ~ 50°C |
| Weight | 210±10g |
| Body and cap material | Zinc die-cast (ZDC) |
| Rotating shaft material | Steel (S25C) |
| Oil type | Silicone oil |