FYN-B1 Series
FYN-B1-R502
| Max torque | 0.5Nm(5kgfcm) |
|---|---|
| Reverse torque | 0.3Nm(3kgfcm) |
| Damping direction | Clockwise |
| Max angle | 110° |
| Operating temperature | -5 ~ 50°C |
| Weight | 9.0±1g |
| Body and cap material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Rotating shaft material | Polyphenylene Sulphide (PPS) |
| Oil type | Silicone oil |
FYN-B1-L502
| Max torque | 0.5Nm(5kgfcm) |
|---|---|
| Reverse torque | 0.3Nm(3kgfcm) |
| Damping direction | Counter-Clockwise |
| Max angle | 110° |
| Operating temperature | -5 ~ 50°C |
| Weight | 9.0±1g |
| Body and cap material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Rotating shaft material | Polyphenylene Sulphide (PPS) |
| Oil type | Silicone oil |
FYN-B1-R103
| Max torque | 1.0Nm(10kgfcm) |
|---|---|
| Reverse torque | 0.4Nm(4kgfcm) |
| Damping direction | Clockwise |
| Max angle | 110° |
| Operating temperature | -5 ~ 50°C |
| Weight | 9.0±1g |
| Body and cap material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Rotating shaft material | Polyphenylene Sulphide (PPS) |
| Oil type | Silicone oil |
FYN-B1-L103
| Max torque | 1.0Nm(10kgfcm) |
|---|---|
| Reverse torque | 0.4Nm(4kgfcm) |
| Damping direction | Counter-Clockwise |
| Max angle | 110° |
| Operating temperature | -5 ~ 50°C |
| Weight | 9.0±1g |
| Body and cap material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Rotating shaft material | Polyphenylene Sulphide (PPS) |
| Oil type | Silicone oil |
FYN-B1-R153
| Max torque | 1.5Nm(15kgfcm) |
|---|---|
| Reverse torque | 0.5Nm(5kgfcm) |
| Damping direction | Clockwise |
| Max angle | 110° |
| Operating temperature | -5 ~ 50°C |
| Weight | 9.0±1g |
| Body and cap material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Rotating shaft material | Polyphenylene Sulphide (PPS) |
| Oil type | Silicone oil |
FYN-B1-L153
| Max torque | 1.5Nm(15kgfcm) |
|---|---|
| Reverse torque | 0.5Nm(5kgfcm) |
| Damping direction | Counter-Clockwise |
| Max angle | 110° |
| Operating temperature | -5 ~ 50°C |
| Weight | 9.0±1g |
| Body and cap material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Rotating shaft material | Polyphenylene Sulphide (PPS) |
| Oil type | Silicone oil |


