FDT-63/A-FDN-63A Series
FDT-63A-703
| Rated torque | 6.7±0.7Nm (67±7kgfcm) |
|---|---|
| Damping direction | Both directions |
| Center opening | 12.5mm square |
| Max. rotation speed | 50 RPM |
| Max. cycle rate | 12 cycles/min |
| Operating temperature | -10 ~ 50°C |
| Weight | 92g |
| Body Material | Iron |
| Rotor (shaft) material | Nylon/Glass fiber composite |
| Oil type | Silicone oil |
FDT-63B-703
| Rated torque | 6.7±0.7Nm (67±7kgfcm) |
|---|---|
| Damping direction | Both directions |
| Center opening | 13mm slotted groove |
| Max. rotation speed | 50 RPM |
| Max. cycle rate | 12 cycles/min |
| Operating temperature | -10 ~ 50°C |
| Weight | 92g |
| Body Material | Iron |
| Rotor (shaft) material | Nylon/Glass fiber composite |
| Oil type | Silicone oil |
FDN-63A-R903
| Rated torque | 8.5±0.8Nm (85±8kgfcm) |
|---|---|
| Damping direction | Clockwise |
| Max. rotation speed | 50 RPM |
| Max. cycle rate | 12 cycles/min |
| Operating temperature | -10 ~ 50°C |
| Weight | 115g |
| Body Material | Iron |
| Rotor (shaft) material | Nylon/Glass fiber composite |
| Oil type | Silicone oil |
FDN-63A-L903
| Rated torque | 8.5±0.8Nm (85±8kgfcm) |
|---|---|
| Damping direction | Counter-Clockwise |
| Max. rotation speed | 50 RPM |
| Max. cycle rate | 12 cycles/min |
| Operating temperature | -10 ~ 50°C |
| Weight | 115g |
| Body Material | Iron |
| Rotor (shaft) material | Nylon/Glass fiber composite |
| Oil type | Silicone oil |


