FDT-47A/FDN-47A Series
FDT-47A-203
| Rated torque | 2.0±0.3Nm (20±3kgfcm) |
|---|---|
| Damping direction | Both directions |
| Max. rotation speed | 50 RPM |
| Max. cycle rate | 12 cycles/min |
| Operating temperature | -10 ~ 50°C |
| Weight | 50g |
| Body Material | Iron |
| Rotor (shaft) material | Nylon/Glass fiber composite |
| Oil type | Silicone oil |
FDN-47A-R203
| Rated torque | 2±0.3Nm (20±3kgfcm) |
|---|---|
| Damping direction | Clockwise |
| Max. rotation speed | 50 RPM |
| Max. cycle rate | 12 cycles/min |
| Operating temperature | -10 ~ 50°C |
| Weight | 55g |
| Body Material | Iron |
| Rotor (shaft) material | Nylon/Glass fiber composite |
| Oil type | Silicone oil |
FDN-47A-L203
| Rated torque | 2±0.3Nm (20±3kgfcm) |
|---|---|
| Damping direction | Counter-Clockwise |
| Max. rotation speed | 50 RPM |
| Max. cycle rate | 12 cycles/min |
| Operating temperature | -10 ~ 50°C |
| Weight | 55g |
| Body Material | Iron |
| Rotor (shaft) material | Nylon/Glass fiber composite |
| Oil type | Silicone oil |


